Coffeebou

V60 İle Nasıl Filtre Kahve Demlenir?

3. Nesil kahve demleme yöntemlerinden bir diğeri olan V60 ile kahve demleme yönteminden bahsedeceğiz. V60 ile demleme yönteminde kullanılan V60, yeni tatlar keşfetmeyi sevenlerin favori demleme ekipmanlarından biridir. Oldukça kolay ve pratik bir demleme yöntemi olması nedeniyle tercih edilen yöntemlerdendir.

V60 ile kahve demleme yöntemi, Alman Melitta Bentz’in keşfettiği altı delik bardakla kahve demleme yönteminin günümüze modern formatta uyarlanmış halidir diyebiliriz. Yaklaşık 100 yıldır cam üreticiliği yapan Japon Hario imzalı kahve demleme ekipmanı olan, son dönemlerde kahve severler için hatrı sayılır bir yere sahip olan V60 adını 60 derece açıdaki konik tasarımından alır.

Kahve üzerine su dökülerek (pour-over demleme metoduyla) pratik bir şekilde hazırlanmasının yanında temizliğinin pratik olması nedeniyle de V60 Dripper kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmıştır.

1. İhtiyacınız Kadarıyla Kahve Çekirdeklerinizi Öğütün.

Kahvenizi çekirdek olarak alıyorsanız öncelikle ihtiyacınız kadar kahvenizi öğüterek işe başlayın. (1 porsiyon için 16 g kahve, 240 ml su önerilir.)

Çekirdeklerinizi değirmeninizin orta ayarında, filtre kahveye yakın aralıkta öğütebilirsiniz. Her zaman için kahve çekirdeklerinizi demlemeden hemen önce öğütmenizi öneriyoruz. Böylelikle aroma ve tat kaybı yaşamamış olacak ve en taze şekilde kahvenizi yudumluyor olacaksınız. Daha önceden öğütülmüş kahve çekirdeği parçacıkları içerisindeki karakteristik aroma ve tatlarını kaybetmeye başlar.

İnce çekilmiş kahve ve yavaş su akışı ile sert, orta çekilmiş kahve ve yine yavaş su akışı ile yumuşak bir kahve elde edebilirsiniz.

1 porsiyon için 16 g kahve, 240 ml su önerilir.

2. Suyunuzu Isıtın.

Suyun sıcaklığı 93-96 °C aralığında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa kaynattığınız suyu yaklaşık olarak 2 dakika kadar dinlenmeye bırakabilirsiniz. Bu şekilde istenilen ısıya yaklaşmış olacaksınız.

3. Hario V60 Filtre Kağıdını V60’a Yerleştirin.

Ekipmanı büyük bir fincanın ya da Hario Range Server üzerine yerleştirin. Filtre kağıdının üzerini sıcak su gezdirerek iyice ıslatın. Sonra bu suyu dökün. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de kupanın ısınması için gereklidir. Kahve demleme için imkan dahilinde klasik su ısıtıcılarının yerine kaz boynu (gooseneck) olarak bilinen su ısıtıcılarını tercih edebilirsiniz. Bu tip su ısıtıcılar suyun akışını ve suyun kahve ile temasını kontrol etmenize yardımcı olur.

4. Öğütülmüş Kahve Çekirdeklerinizi Filtreye Dökün.

Kahvenizi filtreye döktükten sonra hafifçe kenarlarından vurarak ya da V60’ı hafifçe sallayarak düz bir tabaka haline gelmesini sağlayın. Ardından 40ml su ekleyin ve 25-35 sn bekleyin. Kahve yatağında oluşan göz göz baloncuklar kahvenizin blooming denilen çiçeklenme aşamasına geçtiğinin göstergesidir ve doğru yoldasınızdır.

5. Kalan suyu Ekleyerek Demleme Aşamalarını Tamamlayın.

Kalan suyu dairesel hareketlerle ve filtre kağıdına değdirmeden dıştan merkeze doğru yavaş yavaş dökmeye devam edin. V60 ile demleme süresi ortalama 2.5 – 3 dakikadır. Filtre kağıdı haznesindeki son damla da fincanınız içine düştüğünde kahveniz hazır demektir. Kağıt filtreyi çıkartıp kahvenizi tadım için servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Filtre Kahve Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz !

 

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir