Coffeebou

French Press İle Kahve Demleme Yöntemi

French Press ile Kahve Demleme Yöntemi, pratik olması yönüyle evde sıklıkla tercih edilen bir kahve demleme yöntemidir. Çoğu yeni nesil kahve tüketicisine göre de kahvenin aroma ve tadını bir filtreye ve ayrıştırmaya ihtiyaç duymadan en iyi ve basit şekilde ortaya çıkartan bir yöntemdir. French Press ile demleme yöntemine geçmeden önce bu ekipmanı biraz tanıyalım.

French Press Nedir ve Hayatımıza Nasıl Dahil Edilmiştir?

Her geçen gün büyüyen yeni nesil kahve deneyimlemenin dünya çapındaki en klasik ve en basit yoludur French Press ile demleme yöntemi. Özellikle de kahve demlemeye yeni başlayanlar için de kullanım kolaylığı ve erişilebilirliği açısından oldukça sık tercih edilen bir kahve ekipmanıdır. French Press ile başarısız bir kahve demlemek oldukça zordur. Bu nedenle de yeni nesil kahve demleme tekniklerine ilgi duyanların ilk demleme tercihidir.

French Press’in, 1800’lü yılların ortasında Fransızlar tarafından kullanıldığı söylense de ilk tasarımının patentinin 1932 yılında İtalyanlar tarafından alındığı söylenir. Efsaneye göre Fransız bir asker bir gün kamp ateşinde kahve yapmaya karar verir, ancak suyu kaynatırken kahveyi suyun içine koymadığını fark eder. Kahve çekirdeklerini sonradan ekleyen Fransız, sudaki çekirdeklerden kurtulup kahvenin sadece içebileceği kısmını ayırmak ister. O bölgeden geçen İtalyan bir tüccardan metal bir levha alan Fransız asker, levhayı bir çubuk yardımıyla iterek kahveyi süzer ve ardından İtalyan tüccar ve Fransız asker, kahveyi tattıklarında içerler ve şimdiye kadar içtikleri en iyi kahve olduğu konusunda hemfikir olurlar. Bu şekilde bir kaza sayesinde yeni bir kahve demleme yöntemi keşfedilmiş olur.

Türk Kahvesinin baharat ticareti ile İtalya’da kuzeyden güneye doğru yayılması esnasında, Napoli’de kullanılan Napolitan Dönen Kahve Cezvesine (Neopolitan Flip-Over Coffee Pot) alternatif olarak 1929 yılında Attilio Callimani tarafından icat edilmiştir. Ürün zamanla İtalyada çok meşhur olduktan kısa süre sonra; Fransada meşhur bir barista olan İsviçreli Faliero Bondanini tarafından 1958 yılında güncel olarak en yaygın kullanılan hali ile patentlenmiştir. Adı o dönemlerde afetiére ve plunger olarak bilinse de, İngilizlere ilk kez Fransadan getirildiği için adı French Press (Fransız Presi) olarak yaygınlaşmıştır. Sonraları ise Bodum isimli şirket tarafından dünya çapında satışı yapılmaya başlanmıştır.

Bu sistem oldukça basit bir yapıya sahip, sadece cam bir kap ve ucunda içeceğiniz kahveden öğütülmüş çekirdekleri ayıracak metal bir filtre olan bir çubuktan oluşur.

Gelin şimdi birlikte French Press ile kahve nasıl demlenir yazımıza bir göz atalım:

1. Aşama Öğütme

Eğer kahvenizi çekirdek olarak satın alıyor ve bu şekilde muhafaza ediyorsanız ve demlemeden hemen önce öğütüyorsanız en doğru tercihi yapıyorsunuz demektir. Çünkü öğütülmeye başlandığı andan itibaren kahvenin tazeliğini yitirmede geri sayım başlamış olur.

Coffeebou.com’dan siparişini verdiğiniz kahveleriniz, dilerseniz çekirdek olarak dilerseniz de kullandığınız demleme ekipmanına uygun şekilde, talebinize göre, siparişinizin hemen öncesinde öğütülür ve adresinize gönderilmek üzere özenle paketlenir.

French Press ile kahve demlerken genelde kahvenizi coarse (iri taneli) boyutta öğütmenizi öneriyoruz.

2. Aşama Demleme

1- Öncelikle French Press’in cam haznesi sıcak su ile ısıtılır, bu işlemin amacı demleme esnasında ısı kaybını önlemektir.

2- Kalın çekilmiş (coarse) çekirdekler cam haznenin içine koyulur. Burada miktar olarak belli kurullarca önerilen oranlar olsa da (1:14-1:16) ölçüyü standartlaştırmak bir noktada yetersiz kalacaktır. Kahveniz için seçtiğiniz çekirdeğe, kavrulma derecesine ve çekimindeki mikronluk farklara özgü tatsal farklar oluşabilmektedir; bu sebep ile kendi damak zevkinize göre en iyi oranı deneme yanılma ile bulunabilir.

3- Bir sonraki aşamada çekirdeğin üzerine, çekirdeği nemlendirecek kadar (sıvılaşmayacak kadar) su dökülür. Bu işlemden sonra küçük bir kaşık ile hafifçe bu nemli kahve bulamacını karıştırarak 30 saniye dinlenmeye bırakılır. Bu işleme çiçeklenme (blooming) denir ve kahvenin kavrulması esnasında çekirdekte sıkışan karbondioksit gazlarının uçma evresi olarak betimlenebilir. Bu esnada gaz çıkışı, kahvede oluşan küçük baloncuklar ile gözlemlenebilir.

4- Ardından kalan su sabit bir noktadan yavaşça üzerine eklenir. Genelde yeni nesil kahve demleme yöntemlerinde su dairesel hareketlerle kahvenin tüm yüzeyine değecek şekilde eklenir. Tek bir noktayı merkez kabul edip sadece o noktadan suyu eklemekteki amaç sıcak suyun kahvedeki yanık tatları açığa çıkarmasını önlemek; bu esnada küçük bir bölgeyi feda ederek geri kalan tanelerden maksimum performans elde etmektir. (Kimi önemli yayınlarda ise suyu yan iç cama dökerek ekleme önerilmektedir). Dolmuş cam hazne tekrar kaşık ile yavaşça karıştırılır.

5- 4 dakika boyunca (kendi çekirdeğinize ve damak tadınıza göre bu süreye küçük müdahaleler yapabilirsiniz) kahvenin demlenmesini beklenir. Bu işlemin diğer filtreli demleme yöntemlerinden büyük bir farkı var, bu işlem esnasında kahve ile su uzunca bir süre bir arada tutulur. Bu sayede kahvedeki aroma ve tatlar daha fazla miktarda geçer. Metal tel filtrenin geniş olması da daha kahvede oluşan kremamsı tabakanın içeceğe geçmesiyle de yoğun tatlar elde edilmesine sebep olur.

6- 4 dakikanın sonunda üstteki filtre kolu yavaşça aşağı doğru bastırılır. Bu işlem esnasında fazla direnç hissediliyorsa şayet, kahve çekirdekleri olması gerekenden daha ince öğütülmüş demektir.

7- Son olarak kahve önceden sıcak su gezdirilerek ısıtılmış fincana servis edilir. Kahvemiz içmeye hazırdır.

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Filtre Kahve Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz !

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz 🙂

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir