Coffeebou

Aeropress İle Kahve Demleme Yöntemi

Popüler Kahve Demleme Aracı Aeropress İle Kahve Demleme Yöntemi

Aeropress ile demleme, aerodinamik oyuncak tasarımcısı Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilen 3. Nesil bir demleme yöntemidir. Aeropress demleme yöntemi, çekirdeğin öğütme aralığı ve uygulanan itme kuvvetine bağlı olarak 10 ile 15 saniye aralığında bir sürede gerçekleşir. Uygulanan kuvvetle posanın filtreden geçerek sıvıdan ayrılmasını sağlayan sahip olduğu akıllı tasarım sayesinde kullanıcılarına az kuvvetle yüksek basınç elde etme imkanını sunan popüler bir kahve demleme aracıdır. Aeropress, kahve severlere makul fiyatıyla uygun kalitede bir Espresso deneyimi sunar. Espresso makinesi almadan espresso demlemek isteyenler için oldukça uygun bir demleme ekipmanıdır.

Keşfedildiğinden bu güne tasarımı renk, malzeme ve dayanıklılık yönünden değişimlere uğrayan Aeropress bugünkü son haline 2015 yılında ulaşmakla birlikte 2009 yılından itibaren Polypropylene materyalden BPA-Free olarak üretiliyor. Bu özelliği sayesinde Aeropress seyahat etmeyi seven kahve tutkunları için en uygun demleme araçlarından biri olmayı başarıyor.

Şimdi isterseniz başarılı bir demleme işlemi için ne aşamalardan geçmek gerekiyor bir göz atalım.

Aeropress İle Nasıl Kahve Demlenir?

1.

İşe kahve çekirdeklerini öğütmekle başlıyoruz. Taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş kahve lezzetli kahve içmenin en önemli unsurlarından biridir. Kahvenizi çekirdek olarak alıyorsanız öncelikle ihtiyacınız kadar kahvenizi ince aralıkta öğüterek işe başlayın. Öğütülmüş olarak satın alacaksanız mutlaka Aeropress için ya da yakın olan espresso için öğütülmesini istediğinizi belirtiniz.

Coffeebou.com’dan verdiğiniz tüm kahve siparişlerinizde çekirdeklerinizi isterseniz öğütmeden çekirdek olarak isterseniz de kullandığınız ekipmana uygun şekilde öğütme seçeceğini seçerek sipariş verebilirsiniz.

Aeropress için 1:15 kahve su oranı idealdir. Bir porsiyon aeropress demlemek için 15 g kahve ve 225 g su kullanmalısınız. Tartı ya da ölçü kaşığı kullanmak demlenen kahvenin kalitesini fark edilir derecede arttıracaktır.

Önemli: Her zaman için kahve çekirdeklerinizi demlemeden hemen önce öğütmenizi öneriyoruz. Böylelikle aroma ve tat kaybı yaşamamış olacak ve en taze şekilde kahvenizi yudumluyor olacaksınız. Daha önceden öğütülmüş kahve çekirdeği parçacıkları, içerisindeki karakteristik aroma ve tatlarını kaybetmeye başlar.

2.

Suyunuzu ısıtın. Kullanacağınız suyun sıcaklığı 85-90 °C aralığında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa kaynattığınız suyu yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar dinlenmeye bırakabilirsiniz. Bu şekilde istenilen ısıya yaklaşmış olacaksınız.

Kahveniz de en iyi tatları yakalamak istiyorsanız musluk suyu yerine arıtılmış su veya kaynak suyu kullanmalısınız. Musluk suyundaki çözünmüş katı maddeler ve suyun sertliği kahvenizin lezzetini olumsuz yönde etkileyecektir. SCAA’nın direktiflerine göre pH seviyesi 7’ye yakın olan sular tercih edilmeli ve yoğun mineral içeren suların (kireç gibi) kullanımından kaçınılmalıdır.

3.

Filtre kağıdını filtre başlığına tam oturtun ve altına kahve bardağınızı yerleştirin. Filtre kağıdının üzerini sıcak su gezdirerek iyice ıslatın. Sonra bu suyu dökün. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de kupanın ısınması için gereklidir. Kahve demleme için imkan dahilinde klasik su ısıtıcılarının yerine kaz boynu (gooseneck) olarak bilinen su ısıtıcılarını tercih edebilirsiniz. Bu tip su ısıtıcılar suyun akışını ve suyun kahve ile temasını kontrol etmenize yardımcı olur.

4.

İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinizi filtreye dökün. Kahvenizi filtreye döktükten sonra hafifçe sallayarak düz bir tabaka haline gelmesini sağlayın. Ardından 45ml su ekleyin ve 25-35 sn bekleyin. Kahve yatağında oluşan göz göz baloncuklar kahvenizin blooming denilen çiçeklenme aşamasına geçtiğinin göstergesidir ve doğru yoldasınızdır.

5.

Bu aşamada kalan suyu yavaş yavaş dairesel hareketlerle ekleyerek demleme aşamalarını tamamlayın. Kalan suyu dairesel hareketlerle ve filtre kağıdına değdirmeden dıştan merkeze doğru dökmeye devam edin. Bu aşamada Aeropress’in kendi içindeki 3. Seviyeyi geçmemeye özen gösterin. Fazla bekletmeden karıştırma çubuğuyla sağa, sola ve yukarı aşağı yönlerde hareket ettirerek kahvenizi 8-10 saniye karıştırın.

6.

İtici parçayı Aeropress üzerine yerleştirin ve ardından yavaş yavaş bastırmaya başlayın. Dengeli bir şekilde bastırmaya özen gösterin. Haznede ki son damla fincanınıza düştüğü anda kahveniz içilmeye hazırdır.

Afiyet Olsun 🙂

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Espresso Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz !

 

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir