Coffeebou

Dondurmalı Kahve, Namıdiğer “Affogato” Yapıyoruz

Hikâye, İtalya’nın acı espressosuyla İtalya’nın ünlü Roma dondurmasının (tercihe göre çikolatalı dondurma da olabilir) efsane lezzetinin bir araya gelmesiyle başlar… İtalyancada “boğulmak” anlamına gelen Affogato diğer bir deyişle dondurmayı kahveyle boğmak demektir. Doyum olmayacak lezzeti tarif eder. Affogato ile espressonun sertliğini dondurmanın lezzetiyle yumuşatmış, enfes bir yiyecek/içecek elde etmiş olursunuz.

Bir yandan pandemiyle boğuştuğumuz diğer yandan sıcaklarla kavrulduğumuz şu günlerde, kızgın kumlardan serin sulara atlarcasına, kahvenin başdöndürücü kokusu ve tadını, dondurma enfes lezzetiyle taçlandırıyor. Affogato, ferahlatıcı içecek kategorisinde -ya da yiyecek de diyebiliriz-  hem tatlı isteğini yerine getirdiği hem de kahve keyfini sonuna kadar yaşattığı için oldukça popüler.

Gelin, zincir kafelerin menülerinde sıklıkla karşımıza çıkan ama yapımı da bir o kadar kolay olan bu meşhur Dondurmalı Kahveyi namıdiğer Affogato’yu yapalım.

1. Adım: Double Shot Espresso Hazırlayın

Tarif İtalya’dan gelince demlenecek espresso da bir İtalyan espresso demleme klasiği olan moka potla yapılıyor. Elinizde moka pot yoksa hiç dert değil. Aşağıda linkini paylaştığımız Coffeebou Blog yazılarından

“Espresso’dan Vazgeçemeyenler İçin Espresso Demleme Yöntemleri”

konulu yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz.

2. Adım: Bu Aşamada Dondurmayla Kahveniz Buluşuyor

Klasik İtalyan lezzetini tatmak istiyorsanız İtalyanların Gelato diye adlandırdıkları Roma dondurması veya en yakın vanilyalı dondurma  ya da tercihe göre çikolatalı ya da karamelli 2 top dondurmayı geniş ağızlı bardağınıza koyun. Ardından double shot espressoyu dondurmanın üzerine gezdirerek dökün. İsterseniz üzerine kavrulmuş fındık parçaçıkları ekleyebilir ya da çikolata rendeleyebilirsiniz. Bir tatlı kaşığıyla dondurmalı kahveniz servise hazır.

3. Adım: Nasıl Yemeli?

Baktığınızda bir kahve olarak damaklarımızı şenlendirse de Affogato’yu lezzetli bir tatlı kategorisine de sokmak mümkün. İster dondurma ve kahvenin erimesini izledikten sonra kahve şeklinde tüketebilir ya da erimesine izin vermeden bir kaşıkla afiyetle yiyebilirsiniz.

4. Espressoyla Olur da Türk Kahvesiyle Olmaz mı Hiç?

Espressolu reçete İtalyanlarca çok ünlü olabilir ama bizce Affogato Türk Kahvesiyle de olağanüstü oluyor. Biz denedik. Size de şiddetle tavsiye ederiz. 😊

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir