Coffeebou

Espresso’dan Vazgeçemeyenler İçin Espresso Demleme Yöntemi

Espresso’dan Vazgeçemeyenler Burada mı?

Son dönemlerde demleme yöntemiyle elde edilen filtre kahveye ilgi artmış olsa da espresso severler için espressonun yeri hep ayrıdır. Damıtma kahve ya da diğer adıyla filtre kahve olarak bilinen yöntem Amerika’da kullanılmaya başlandığında dünya kahve piyasasında ciddi oranda bir değişim yaşanmaya başlanmıştı. Birçok kahve sever bu pratik yöntemi, kahvesini filtreden geçen sıcak suda demlememeyi tercih eder olmuştu.

Hem pratik olması hem de kolaylığı nedeniyle bu kullanım beraberinde kahve makinalarının tasarımlarını da bu yöne doğru gelişmeye itti. Başta Amerikalılar olmak üzere birçok tüketici bu kahve makinalarını çok sevdi. Ancak bu yöntem hiçbir zaman Espressoyu tahtından etmeye yetmedi.

Espresso Makinalarının Kısa Tarihçesi

1900’lü yılların başlarında, Avrupa’da sanayi devrimi ile birlikte, ilk espresso makinesi versiyonu ortaya çıkar, tabi bu günümüz espresso makinalarına benzemez.

Orijinal espresso konsepti çabucak hazırlanabilecek bir kahve olmasıydı. “Espresso” kelime anlamı ekspres kelimesinden gelir. Milan’lı mucit Luigi Bezzera yıllar süren çalışmaları sonucunda ilk espresso makinasını yapmayı başarır. 1947 yılına gelindiğinde Gaggia’nın yaylı piston buluşu ile Espresso makinasının günümüzdeki halinin temeli atılmış olur. 1960’lı yıllarda ise yine İtalyan Carlo Ernesto Valente, E61 modelini geliştirir. Bu makine ile yaylı piston gitmiş yerine otomatik pompalama sistemi gelmiştir. Bu makine 9 basınçla iyi bir espresso için gerekli olan sistemi tamamlamış olur. Günümüzde ev için üretilen modellerde 9 bar basınç oranı sabittir. Daha profesyonel makinelerde bu oran 15 bara kadar çıkmaktadır.

Espresso Nedir?

Espresso bir kahve çekirdeği türü değil, kavurma şekli ve kahveyi hazırlama yöntemidir. Espresso için hazırlanan kahveyi evinizdeki kahve demleme ekipmanlarında da kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Moka Pot ya da French Press’te eseresso kahvesini demleyen ve sonuçtan memnun olan bir çok kahve sever olabilir.

Ancak espresso yönteminin temeli yüksek basınçlı sıcak suya dayanır. Yani kahveniz yüksek basınçlı sıcak su ile demlenir.

Kahve tanecikleri diğer demleme metodlarına oranla daha ince öğütülmüştür. Ve ortaya çıkan sonuç ise daha az suyla daha yoğun kahve deneyimi olur. Espressoyu demleme kahveden ayıran en önemli özellikse kahvenin üzerinde kalan kremasıdır. Demleme yönteminde bu krema çok az görünebilir ama espressonun özelliği fincanı kaplayan yoğun kremadır. Bu krema aynı zamanda kahvenin sertliğinin göstergesi kabul edilir.

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda espresso basınçlı su ile hazırlanır. Basınçlı suyun elde edilmesi içinse bir çok durumda makinaya ihtiyaç duyulur. Ancak makinaların hem maliyet açısından yüksek oluşu hem de büyüklüğünden dolayı mutfaklarda çok yer kaplaması makinesiz espresso yapma tekniklerini gündeme getiriyor.

Aşağıdaki 3 yöntem ile espresso makinesi olmadan evde rahatlıkla espresso hazırlayabilirsiniz.

1. Moka Pot İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki linke tıklayarak sizler için hazırladığımız Moka Pot ile kahve yapma yöntemini detaylı bir şekilde anlattığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Moka Pot İle Evde Lezzetli Bir Espresso Keyfi

2. Aeropress İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki linke tıklayarak sizler için hazırladığımız Aeropress ile kahve yapma yöntemini detaylı bir şekilde anlattığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Aeropress İle Evde Kahve Demleme Yöntemi

3. French Press İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

French Press ile Espresso yaparken normalde kullandığınızın 2 katı kadar kahve kullanmalısınız. Bu şekilde kahvenizin tadı daha sert aroması daha yoğun ve kremamsı olacaktır.

Aşağıdaki linkle tıklayarak sizler için hazırladığımız French Press ile kahve yapma yöntemini detaylı bir şekilde anlattığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

French Press İle Evde Kahve Demleme Yöntemi

Yukarıdaki 3 yöntemden birini seçerek evinizde espresso makinesi kullanmadan, elinizde bulunan ekipmanlarla rahatlıkla espresso hazırlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Espresso Çeşitleri Burada !

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir