Coffeebou

Moka Pot İle Evde Lezzetli Bir Espresso Keyfi

Tarifi adında gizli bir kahvedir Espresso. İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres” ve basınç anlamına gelen “press” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Suyun yüksek basınç ile birlikte, çok kısa bir zamanda kahvenin içine geçmesiyle ortaya çıkan, yoğun kıvamlı, zengin aromalı bir kahvedir.

Kahve ekipmanlarının klasiklerinden olan Moka Potun tarihi (Espresso Potu), 1933’lere dayanır. İtalyan mucit Luigi de Ponti tarafından Alfonso Bialetti markası için üretilmiştir. Bialtetti halen ironik tasarımı ile günümüzün en ünlü moka pot markasıdır. İtalya’nın yanısıra Güney Amerika ve Avrupa’da evde kahve yapmak için yaygın olarak kullanılan bir kahve demleme ekipmanı olduğunu söylemek mümkündür.

İtalyan mutfağının vazgeçilmez ekipmanıdır. Türkler için çaydanlık neyse İtalyanlar için Moka Pot odur. Üç parçadan oluşan Moka Pot’un çalışma mantığı biraz faklıdır. Su bölümü, kahve filtresi ve kahvenin toplanma alanı olan üst bölümden oluşur. Alt bölüme su konulur. Kaynayan su buharı filtredeki kahvelerin içinden geçer ve üst bölümde toplanır.

Bu yazımızda, İtalya’dan dünyaya yayılan bir lezzet hikayesi olan Espresso’yu Espresso Makinesi olmadan evde nasıl kolayca hazırlayabileceğimizden bahsedeceğiz.

Moka Pot İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

1. İhtiyacınız Kadarıyla Kahve Çekirdeklerinizi Öğütün.

Kahvenizi çekirdek olarak alıyorsanız öncelikle ihtiyacınız kadar kahvenizi öğüterek işe başlayın. Moka Pot espresso makinesine göre daha büyük filtre deliklerine sahiptir. Bu nedenle kahve öğütme aralığı espaesso’dan biraz daha kalın olmalıdır.
(Her 7 g kahve, 30 ml su önerilir. Daha yoğun bir aroma için 8 g kahve kullanabilirsiniz. Aromayı biraz yumuşatmak isterseniz bir miktar kahvenizin üzerine süt ekleyebilirsiniz.)

Her 7 g kahve, 30 ml su önerilir. Daha yoğun bir aroma için 8 g kahve kullanabilirsiniz.

2. Suyunuzu Isıtın.

Ocakta ya da elektrikli ısıtıcıda kaynama notasına kadar ısıtılan 1 su bardağı suyu Moka Pot’un alt haznesine koyun.

3. Metal Filtreyi Su Haznesinin Üzerine Yerleştirin.

Su haznesi üzerine yerleştirilen metal filtreye, üzeri tamamen dolacak şekilde öğüttüğünüz kahveyi ekleyin. Filtredeki kahveye parmaklarınızla hafif bir basınç uygulayabilirsiniz. Çok fazla güç uygulamayın ya da damper kullanmayın.

4. Üst Kısmı Alt Kısma Sıkıca Kapatın.

Üst ve alt bölümleri birbirine sıkıca tutturduktan (vidaladıktan) sonra Moka Pot’u ocağın üzerine koyun. Orta ateşte 2 ila 3 dakikada kahveniz hazır olacaktır. Yüksek ateşe maruz kalan kahveniz yanacak ve ağızda acı bir tat bırakacaktır. Bu nedenle orta ateş ideal kıvamı yakalamak için önemlidir. Su kaynayarak yukarı yükselmeye başladığı an kahve aromaları açığa çıkmaya başlar. Espresso demliğin üst bölümünde birikmeye başlar. Pottan kaynama sesi gelir gelmez kahvenin acımaması için moka potu ocaktan hemen bir kenara almalı ve üst bölümün espreso ile dolmasını beklemelisiniz.

5. Servis.

Yumuşak bir içim isterseniz espressonuza bir miktar süt ekleyebilirsiniz. Ya da üzerine süt köpüğü ekleyerek kahvenizi servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Espresso çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz !

 

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir