Coffeebou

CHEMEX İle Kahve Demleme Yöntemi

Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Profesyonel Kahve Demleme Teknikleri -1

Chemex her kahve severin mutlaka mutfağında olan bir demeleme ekipmanıdır. Tasarımı, 1941’de bir kimyager olan ve hayatı kolaylaştırmaya yönelik buluşları olan bir bilimadamı bir mucit olan Peter Schlumbohm’dur. (2. Dünya Savaşı sırasında metal parça kullanımı yasak olmasından kaynaklı laboratuvar ekipmanlarından açıkça etkilenilmiştir. Optimum kahve filtrasyonu ve aynı anda kahve servisinide tek bir ekipmanla yapabileceğiniz minimalist bir üründür.) Schlumbohm Chemex’i tasarlarken bir demleme ekipmanı olmasının yanısıra aynı zamanda bir kahve servis aracı olmasını da planlamıştır. Chemex icat edilmesinden bu yana, değişmeden -ahşap sap, deri kordon, konik cam ve tüm özellikleriyle- günümüze kadar bu güncelliğini korumuştur. Bu ürününü bu denli başarılı olmasının kanıtı günümüzde halen Brooklyn Müzesi Corning Cam Müzesi ve MOMA (Museum of Modern Art) tarafından sergileniyor olması ve 1943 yılında MOMA tarafından yılın en iyi tasarımı ödülünü almış olmasıdır.

Chemex’te demlenen kahve aromatik ve asidite olarak gerçek kahve tadını almanızı sağlar ancak Chemex ile demleme yönteminde dikkat edilecek püf noktalarını gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu şekilde hatasız demlemeyle gerçek kahvenin tadını deneyimlemiş olacaksınız. Chemex’te en iyi sonuçları garanti etmek için aşağıda adım adım demleme işlemini anlatmaya başlayalım.

1. Adım

Not: Kahvenizi demlerken ideal oranı tutturmak oldukça önemlidir. 1:16 oranı yani her bir birim kahve için 17 gr su olacak şekilde ayarlamalısınız. Bu işlem için önerimiz elektronik bir mutfak tartısı kullanmanız olur. Kahve ve su miktarı, demlediğiniz kahvenin türüne ve tercih ettiğiniz sertliğe bağlı olarak değişir. Başlangıçta 30 gr öğütülmüş kahve için 510 gr su kullanmanızı ve sonraları dilerseniz damak zevkinize göre kıvamın ayarlanmasını öneririz.

Coffeebou Uniqua ürünlerinin demleme oranı 1:16’dır. Chemex ile kahve demleme işlemi yapılırken her üreticinin kendi belirlediği demleme oranına uyulması gerekir.

Öncelikle 510 gr suyu ısıtın. Bu sırada kahve çekirdeklerinizi tartın ve kahve öğütme ekipmanınızda öğütün. Chemex gibi pour over kahve demleme ekipmanında orta kalın arası öğütülmüş kahve çekirdeği kullanılır.

2. Adım

Kimyager kimliği sayesinde karışımlara ve gerekli parametrelere oldukça hakim olan Schlumbohm, çift katmanlı Chemex kahve filtrelerini de yine kendisi bulmuştur.

Chemex’inizin boyutuna uygun olan filtre kağıdınızı açın ve Chemex’inize yerleştirin. Filtre kağıdının cam haznenin ağız boşluğuna tam olarak oturduğundan ve duvarlarına dayalı olduğundan emin olun.

3. Adım

Ardından ısıttığınız su ile filtre kağıdını duvarlarına gelecek şekilde kaz boyunlu kettle ile ıslatın.

4. Adım

Taze öğütülmüş kahvenizi filtrenin tam ortasına gelecek şekilde dökün ve sallayın. Bu şekilde kahvenin dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamış olacaksınız.

5. Adım

Kaynattığınız suyu kahvenin üzerine dökmeden önce 30 sn boyunca dinlendirin ve suyun ısısının bir miktar düşmesine izin verin. (94-96 dereceye düşene kadar)

Daha sonra filtre kağıdınızın kenarlarından başlayarak ortaya doğru saat yönünde yavaşça 30 gr kadar suyu kahvenizin üzerine gezdirerek dökün. Burada tüm kahvenin ıslanmış olduğundan emin olmalısınız. Ardından 30 sn kadar bekleyin. Bu aşamada kahveniz Blooming denilen çiçeklenme aşamasına geçiyor olacak ve karbondioksit salınımı gerçekleşecek. Bu esnada kahveniz köpürmeye ve üst tarafında kremaması bir tabaka oluşturmaya başlayacak. Ardından geri kalan suyu da yine yavaş yavaş ve aşama aşama gezdirerek dökmeye devam edin.

6. Adım

Filtre kağıdı haznesindeki son damla da Chemex içine düştüğünde kahveniz hazır demektir. Kağıt filtreyi çıkartıp kahvenizin ısısı 70-75 derece olana kadar içerisine bolca hava alacak şekilde çalkalayın sonrasında kahvenizi tadım için servis edebilirsiniz.
Afiyet Olsun 🙂

Bu lezzetli deneyimi yaşamak üzere Dünya’nın en kaliteli ve ünlü çiftliklerinden tam vaktinde hasat edilen ve iklimlendirme koşullarına uyarak saklanan ve böylelikle tazeliğini hiç kaybetmeyen ve haftalık olarak taze taze kavrulan kahve çekirdeklerimize bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Coffeebou Filtre Kahve Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz >>

Coffeebou’dan sipariş ettiğiniz çekirdekler siparişiniz ardından kullandığınız ekipmana uygun olarak talebinize göre taze taze öğütülür ve paketlenir, ardından adresinize gönderilir.

Keyifli alışverişler dileriz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir